6 nejžádanějších profesí roku 2016

shutterstock_63291898V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá ke změně, ne ten, kdo zůstane.

1. Finance a bankovnictví

» 1.200 nabídek ve financích

Firmy hledají účetní, podnikové ekonomy, rozpočtáře, finanční kontrolery, fakturanty, finanční analytiky… Také banky shánějí spoustu nových posil (podívejte se třeba na nabídku České spořitelny nebo ČSOB).

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Česká ekonomika se loni vzpamatovala z krize, odborníci na firemní i soukromé finance jsou tedy potřeba. Skvělá zpráva je to i pro absolventy ekonomických škol, kteří letos najdou práci snáz.
  • Konkurence uchazečů: Na jeden inzerát ve financích odpovídá 15 až 20 lidí.

2. Personalistika

» 500 nabídek v personalistice

HR konzultant, personalista, náborář. To jsou další profese, které v roce 2016 zažívají boom. Náboráři jsou v úzkém kontaktu s uchazeči a vymýšlejí originální cesty, jak získat ty nejlepší lidi. HR odborníci dnes také mnohem více mluví do firemní strategie – jejich úkolem už zdaleka není jen „support“.

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Firmy teď hledají opravdu spoustu nových lidí v nejrůznějších profesích. Aby to zvládly, potřebují dostatek personalistů.
  • Konkurence uchazečů: Na jeden inzerát v personalistice odpovídá 20 až 30 lidí.

3. IT

» 2.300 nabídek v IT

Tato profese patřila mezi nejžádanější i v roce 2015 a letos to bude podobné. V loňském roce firmy hledaly přes Jobs.cz například 5,500 programátorů, 3.000 IT analytiků a 1.700 Software Architektů.

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Odborníci na IT firmám chybí neustále. V hledáčku personalistů jsou aktuálně hlavně nejrůznější vývojáři.
  • Konkurence uchazečů: Na jeden inzerát v IT odpovídá 3 až 5 lidí.

4., 5. Obchodní zástupci, marketingoví specialisté

» 2.700 nabídek v obchodě

» 500 nabídek v marketingu

Tyto dvě profese jsme spojili, protože spolu úzce souvisí: obě se nějakým způsobem týkají prodeje. Loni firmy přes Jobs.cz vystavily 10.000 inzerátů hledajících obchodníky a 3.000 inzerátů poptávajících marketéry. Letos to bude ve stejném duchu.

  • Proč jsou tyto obory hvězdami 2016: Souvisí to s celkovým oživováním ekonomiky: více se nakupuje i prodává.
  • Konkurence uchazečů: Na inzerát v obchodě/marketingu odpoví kolem 30 lidí.

6. Doprava, logistika a zásobování

» 860 nabídek v dopravě a logistice

Česko má velmi výhodnou polohu, proto u nás sídlí nejrůznější logistická centra (od loňska třeba Amazon). Specialisté nebo manažeři logistiky nebudou mít v roce 2016 s nalezením práce problém.

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Výrazněji začal oživovat už loni, kdy firmy vystavily o pětinu více inzerátů než v roce 2014.
  • Konkurence uchazečů: Na jednu pozici v logistice odpovídá kolem 20 lidí.

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Podporujeme

Spolupracujeme

Mediální partneři