Jediná zahradní aukce u nás 2. 6. 2016 v rodinné galerii ARTHOUSE HEJTMÁNEK

Tomáš Hejtmánek s obrazem J. Mařáka

Na licitaci v Arthouse Hejtmánek se chystá rozmanitá kolekce výtvarných děl i starožitností, výjimečná bude sekce historických zbraní

Kolekce  kvalitních výtvarných děl z 19. a 20. století, historické zbraně a starožitnosti, design, díla uměleckých řemesel i empírový nábytek. A také současné české umění. To vše se bude dražit ve čtvrtek  2. června od 15 hodin v už tradiční zahradní aukci galerie Arthouse Hejtmánek. Ta se jako jedna z mála u nás věnuje nejen obchodování s obrazy,

Zahrada v Galerii Arthouse Hejtmánek

ale na aukcích vždy nabízí i vybrané umělecké předměty a starožitný nábytek. Aukce zde také jako jediná probíhá venku – v malebné zahradě Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Sběratelé budou moci licitovat o více než 200 uměleckých děl ze 13. až 21. století, celková vyvolávací cena přesáhne dvě desítky milionů korun.

K nejvzácnějším kouskům a zároveň raritám patří menší verze známého historického obrazu Václava Brožíka Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém (před 1883), jehož slavné velkoformátové plátno visí na Staroměstské radnici v Praze. Menší obraz o velikosti 100 x 153 centimetrů, o něž se bude nyní licitovat, byl původně ve sbírce pařížského zámožného sběratele Charlese Sedelmeyera, umělcova tchána, a donedávna se nacházel v soukromé vídeňské sbírce.

České umění 19. století bude dále zastoupeno Lesním zátiším známého českého krajináře Julia Mařáka. Romantické zákoutí s padlými stromy se na tomto obraze v celé kráse ukázalo teprve poté, co majitel galerie Tomáš Hejtmánek, profesí původně restaurátor, nechal plátno obnovit, a znovu tak odkryl později zamalované detaily.  Restaurátorský zásah povýšil i hravý Vznik malířství významného českého malíře Petra Maixnera – další vzácný kousek, který se nyní znovu představí ve svém původním a hravém záměru: na obraze se opět objevuje dívčina ruka, rozverně kreslící za mladíkem jeho stín…  „Pomáháme lidem výtvarná díla a starožitnosti identifikovat, restaurujeme je a dáme jim i takový rám, v němž dílo obzvlášť vynikne,“ říká galerista a restaurátor Tomáš Hejtmánek.

Na červnové aukci  nebudou chybět ani romantické obrazy vynikajících českých malířů 19. století jako je Adolf Kosárek, Antonín Navrátil či Jan Novopacký. Sběratele se zájmem o historickou techniku bezesporu zaujme i půvabné dílo Jaroslava Ronka, zachycující parní lokomotivy na pražském Hlavním nádraží ve 30. letech minulého století.  Opominout nelze ani velkoformátový pohled na jarní Prahu výtečného a stále málo doceněného malíře Viktora Olivy z přelomu 19. a 20. století nebo krásnou ukázku českého romantismu – obraz U Kapličky – v podání Augusta Bedřicha Piepenhagena.

Současné umění budou reprezentovat díla Jakuba Berdycha staršího, Čestmíra Sušky, Antonína Střížka, Františka Hodonského, Anny Neborové či Kateřiny Štenclové.

Cenné kousky s příběhem

Unikátem mezi předměty připravovanými do aukce je honosná turecká šavle z bitvy u Vídně v roce 1683. Zbraň v pozlacené stříbrné montáži je zdobená zelenými tyrkysy. „Vysokému tureckému veliteli ji patrně ukořistili polští vojáci. A na znamení vítězství nahradili tureckou čepel čepelí polskou,“ říká Hejtmánek.

Zájemci o palné zbraně a dokonalé umělecké řemeslo ocení i pušku z 19. století v kazetě s celým příslušenstvím na údržbu zbraně a odlévání koulí. Tu zhotovil člen významného rodu „Le Page“, z něhož vzešli mnozí osobní puškaři panovníků Francie. „V aukcích se snažíme mít široký záběr a na rozdíl od jiných aukčních domů jsme zastoupení ve všech oborech. Sekce zbraní, ale i kolekce historické keramiky a skla, jsou jedněmi z nich,“ popisuje Tomáš Hejtmánek, majitel galerie, znalec a sám i vášnivý sběratel.

Mezi starožitnostmi, o něž se bude v zahradě licitovat, bude i zcela  výjimečná aquamanile – bronzová nádoba na vodu ve tvaru lva pocházející patrně až ze 13. století, ke koupi bude i miniatura od Jana Zachariáše Quasta: portrét císaře France Josefa namalovaný na porcelánu, krásné mnichovské sluneční hodiny s kompasem ze 16. století, kolekce nábytku ze 17. až 21. století či brož z 16. století zdobená řezbou v achátu z 5. století. „Atmosféru zahradní aukce, která má být setkáním s krásou a uměním ve všech jeho podobách, chceme v naší zahradě podtrhnout vystavením soch umělců, jako je například Jiří Seifert nebo Čestmír Suška. Dojde tak k propojení zahrady s vnitřní částí galerie,“ říká Tomáš Hejtmánek.

Zájem o drahé umění roste

Podle Hejtmínka zájem veřejnosti o nákup drahého umění roste, což dokládá i vzrůstající počet uměleckých děl, jejichž cena na českém trhu překročila hranici jednoho milionu korun. „Podle ročenky Art + jich loni bylo 158, což je zatím nejvíc v historii, a 989 uměleckých děl překonalo v aukcích hranici sto tisíc korun, což je také nový rekord,“ upozorňuje galerista.

Aukce se v Arthouse Hejtmánek koná už počtvrté. Loni se zde vydražilo celkem 210 výtvarných děl a starožitností za celkem 37 620 milionů korun Galerie Arthouse Hejtmánek slouží jako show room pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Ačkoli aukci pořádá zatím jenom jednou do roka, její obrat je už takový, že se během tříletého působení na českém trhu  vyšvihla na 7. místo mezi deset nejvýznamnějších tuzemských aukčních domů. Arthouse Hejtmánek vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánovými funguje také jako soukromá galerie, kde se pravidelně konají výstavy.

www.arthousehejmanek.cz

Podporujeme

Spolupracujeme

Mediální partneři