Senátoři s novelou zákona o významné tržní síle „nezklamali“

paragrafSchválení novely zákona o významné tržní síle (ZoVTS) v Senátu podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) jasně ukazuje, že politickou reprezentaci nezajímají negativní dopady, které s sebou tento kontroverzní dokument přinese. Zásadní nedostatky novely spatřují zástupci SOCR ČR v nejasnosti a neurčitosti, jež mohou mimo jiné omezit možnost standardního vyjednávání, a tím zdražit potraviny na pultech obchodů.

Nedostatky novely ZoVTS:

 • brání běžnému obchodnímu vyjednávání;
 • umožňuje šikanovat odběratele;
 • může způsobit nárůst cen potravin v obchodech;
 • představuje hrozbu snížení podílu
  českých potravin v obchodech;
 • může omezit vývoz tuzemských produktů;
 • znevýhodňuje spotřebitele, odběratele
  i stát;
 • jde proti trendu EU, která vyjadřuje podporu dobrovolné regulaci.

Senát jako pojistka demokracie v tomto případě selhal. Politici si odmítají připustit, že jednostranná regulace zvýhodňuje dodavatele a zásadním způsobem poškozuje spotřebitele, odběratele a v konečném důsledku i stát,“ uvedla Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR, a dodala: „Stáváme se svědky omezení předvídatelnosti podnikatelského prostředí v Česku. Celé jednání o novele je jako plivnutí do tváře zahraničních investorů a bude mít negativní dopady na tuzemskou ekonomiku.“

Svaz obchodu a cestovního ruchu dlouhodobě a opakovaně upozorňuje na skutečnost, že novela ZoVTS omezí standardní obchodní vyjednávání. To spolu s prakticky nekonečným výčtem zakázaných jednání a hrozbou miliardových pokut způsobí, že obchodníci část svého sortimentu raději nakoupí v zahraničí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude moci odběratele sankcionovat i za jednotlivá a v mnohých případech bagatelní pochybení, jako je například několikadenní zpoždění úhrady faktur. Novela zásadně omezuje možnost obchodníka vyjednat slevu a tu následně nabídnout zákazníkům,“ zdůraznil Pavel Mikoška, viceprezident SOCR ČR.

Podle svazu povede zpřísnění regulace mimo jiné i k tomu, že z pultů zmizí zboží v akcích, které domácnosti jmenují jako jeden ze tří hlavních důvodů, proč v daném místě nakupují.

SOCR ČR

Podporujeme

Spolupracujeme

Mediální partneři