Začíná oprava Valdštejnského paláce, práce potrvají osm měsíců

Valdstejn palac opravaV těchto dnech začíná rozsáhlá oprava další části střechy Valdštejnského paláce. Během 37 týdnů dělníci vymění střešní krytinu budovy A a také opraví a natřou fasádu.

Novou střechu získá křídlo Valdštejnského paláce, ve kterém jsou umístěny jednací salonky, kanceláře senátorů nebo jídelna. Půjde o jednu z největších oprav paláce za posledních 10 let. Opravy budou provedeny za téměř neomezeného provozu budovy i Valdštejnské zahrady.

Dodavatelem je firma H&B delta, s.r.o., která vzešla z výběrového řízení. Celkově rekonstrukce přijde bezmála na 14 milionů Kč včetně DPH.

„Protože je sídlo Senátu památkově chráněným objektem, je povinností Kanceláře Senátu pečovat o tyto historické budovy. Opravy jsou nezbytné a byly naplánované tak, aby co nejméně omezily provoz budovy a také např. přístup veřejnosti do Valdštejnské zahrady v letních měsících,“ uvádí senátorka Božena Sekaninová, která je předsedkyní senátní komise pro práci Kanceláře Senátu. Valdštejnská zahrada bude otevřená od 1. dubna, uzavřené zůstanou jen chodníky přiléhající k paláci.

Oprava bude spočívat ve výměně všech 60 tisíc kusů střešních tašek a střešních latí (celkem zhruba 18 km). Dále budou nadzvednuty spodní lemy střechy a tím se zlepší větrání na půdě a odlehčí korunní římsa. Vedle toho se všechny krovy a latě napustí nátěrem proti hnilobě a hmyzu. Opraví se také trhliny na fasádě a podle požadavků Národního památkového ústavu získá budova nový vápenný nátěr.

Obdobná oprava proběhla mezi lety 2010 a 2013 na budově C Valdštejnského paláce.

Eva Davidová

Podporujeme

Spolupracujeme

Mediální partneři