Pátek, 7 srpna, 2020
- Reklama-
Domů Bydlení Barevná domácnost

Bílé stěny jsou sice klasika, kterou nemůžete nic pokazit, ale pro mnohé také nuda, a tak není divu, že někteří raději sáhnou po nějaké barvě, aby jejich domácnost byla veselá, krásná. Ve skutečnosti vymalovat domov barevně není tak snadné, protože pokud chcete, aby výmalba působila příjemně a harmonicky, musíte o tom hodně popřemýšlet.  

Vybíráme barvu  

Pokud se rozhodnete, že chcete mít barevnou domácnost, pak první, co vás čeká je výběr barev. Měli byste vybrat takovou barvu, která se vám bude nejen líbit, ale zároveň by měla ladit s danou místnosti. Většina lidí si nejprve vymalují a až poté si dům zařizují nábytkem a podobně. Je to logické a velmi praktické, pak už všechno ladíte podle výmalby. Samozřejmě, že to lze i naopak, že budete chtít vymalovat místnost, které už je vybavená, což také není problém, ale měli byste vybrat nějakou barvu, která bude ladit s nábytkem, pokud máte barevný nábytek, pohovku a podobně, pak byste měli raději volit neutrální barvu, jako je šedá a podobně.  

Není to až moc?  

Kromě konkrétní barvy, byste měli také popřemýšlet o intenzitě barvy. Mnoho lidí si vybírá opravdu silné, syté bary, protože si myslí, že jemné barvy nevyniknou. Ve skutečnosti je to úplně jinak, protože syté barvy na stěnách vypadají úplně jinak než třeba na vzorníku, jsou v pokoji mnohem silnější a mohou působit až nepříjemně, stísněným dojmem a podobně. Pokud se vám přece jenom líbí opravdu syté barvy a chtěli byste je ve vaší domácnosti, pak byste měli zvolit takovou barvu jen na jednu stěnu a zbytek stěn by měl být například bílý nebo můžete použít nějaké jemné, neutrální barvy.  

Malujeme celé stěny 

Barevná domácnost pro každého znamená něco jiného. Jsou lidé, kteří s barvami rádi experimentují a zkoušejí na stěnách různé barevné efekty, například že si opticky rozdělí stěnu na dva trojúhelníky, kdy jeden bude barevný a druhý bílý anebo skončí s výmalbou stěnu v polovině a podobně. Pravda je, že když vymalujete stěnu barevně jen do poloviny, můžete místnost pomyslně rozdělit na různé zóny. Ovšem ve skutečnosti se to nedoporučuje, protože se takovou výmalbou místnost opticky zmenší. Různé efekty mohou působit velmi chaoticky, proto je nejlepší řídit se pravidlem, že by stěna měla být vymalována celá. Je to nejlepší a nejjednodušší řešení, protože se daný pokoj poté bude mnohem lépe vybavovat. 

Bílým pásům odzvonilo 

Jednu dobu bylo velmi moderní dělat odskoky od stropu nebo od zdi, které byly bílé, což už dávno moderní není. Ve skutečnosti se to začalo dělat kvůli nerovnostem, neboť díky bílým pásům všechny nerovnosti splynou, avšak může to také způsobit to, že se místnost opticky velmi zmenší, kromě toho to není moc praktické a nevypadá to velmi pěkně. Mnohem lepší je, abyste srovnali zdi, což není tak složité anebo pokud se vám přece jenom nepodaří nerovnosti spravit, pak můžete zvolit odskok od stropu, ale opravdu jen mírný, nejlépe tak, aby nebyl okem viditelný, například jeden centimetr.  

Nemalujte si na zdi tvary 

Jednou z možností, jak můžete dosáhnout toho, že budete mít barevnou domácnost je vzít barvy a namalovat si nějaký obrazec na zdi. Mnoho lidí volí různé geometrické tvary, jako jsou čtverce, obdélníky, kruhy a podobně, záleží na tom, co se vám líbí anebo, co se bude hodit do dané místnosti. Pravda je, že to velmi originální a možná i extravagantní, ovšem také poměrně nepraktické, protože když se rozhodnete změnit výmalbu pokoje, nebude snadné onen piktogram přemalovat a může se stát, že stále bude prosvítat, což není rozhodně pěkné. Pokud přece jenom toužíte mít nějaké obrazce na stěně, je mnohem lepší dát na něj obraz, například i ten, co si sami namalujete. Výhodou je, že obraz můžete kdykoliv sundat. 

Všechny pokoje nemohou být barevné 

Barevná domácnost se mnoha lidem líbí, ovšem musíte myslet na to, že ne každý pokoj může být barevný. Například pokud bydlíte v podkroví a v některých místnostech je šikmina, pak byste se barevným kombinacím měli raději vyhnout. Vzhledem k tomu, že střecha nemá klasický tvar, ale naopak zasahuje do zdi, je lepší nechat ji bílou, neboť jakákoliv barvená výmalba upozorní na skosení, což bude vypadat stísněně a také to někdy může působit, jako by stěna padala dovnitř, proto je nejlepší řešení bílá barva a barevnou promítněte například do nábytku, textilií nějakých jiných doplňků a podobně. 

Barevná domácnost sice může být veselá, ale také nepříjemná, proto buďte při výběru barev velmi opatrní.  

- Komerční sdělení -
- Reklama-

Mohlo by Vás zajímat

Jedete na dovolenou autem? Vyplatí se nechat si jej zkontrolovat v servisu

Mnoho našinců se každoročně vydává na dovolenou po vlastní ose, tedy svým automobilem. Dnes je takovýchto cestovatelů kvůli proběhlé pandemii ještě víc....

Vyhlídkový let balonem

Láká vás velkolepý vyhlídkový let balonem? Proudí ve vašich žilách adrenalin a s ním spojená touha po stále nových zážitcích? V tom případě je let balonem přesně...

Vyhlídkový let vrtulníkem

Hledáte adrenalinový zážitek, při kterém vám bude bušit srdce jako o závod, krev se bude vařit vzrušením a smysly budou napjaté k prasknutí?...

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa na Slovensku, v České republice a v Polsku. Nezjistila žádný rozpor se zákonem o...
- Komerční sdělení -