Pátek, 7 srpna, 2020
- Reklama-
Domů Zprávy SmartWings začínají 1. vlnu propouštění

20:43 – MAĎARSKO: Parlament v úterý hlasy poslanců vládního bloku Fidesz-KDNP schválil usnesení k hospodářskému záchrannému balíčku, o kterém má rozhodnout v druhé polovině tohoto týdne summit Evropské unie.

Podle agentury MTI návrh usnesení předložený vládou premiéra Viktora Orbána, pro který svolali mimořádnou schůzi zákonodárného sboru, opoziční strany nepodpořili, protože takový druh “pověření” označili za divadlo.

Parlamentní usnesení má být na jednáních RE pro maďarskou delegaci východiskem k návrhu Evropské komise ve věci balíčku opatření na řešení koronakrízy. (TASR)

20:18 – ČESKO: Ve středu se v české letecké společnosti SmartWings Group, do které spadají i České aerolinie (ČSA), začne první vlna propouštění. A to navzdory nároku na vládní koronavírusovú podporu.

“Ze společnosti SmartWings propustí tento týden 50 pilotů, 75 stevardů a letušek a 45 lidí z administrativy,” řekl pro server Lidovky.cz místopředseda OOZS Petr Ježek. Podle něj dalších asi 120 ze 190 palubních průvodčích opustí i ČSA.

“V důsledku krize spojené s pandemií nového koronavirus by mělo firmu opustit celkem 600 zaměstnanců. V celé skupině momentálně pracuje zhruba 2500 lidí, z nichž velká část přistoupila na snížení úvazku. (TASR)

20:07 – USA / KANADA: Hranice mezi Kanadou a Spojenými státy zůstanou ve snaze zamezit šíření nového koronavirus pravděpodobně uzavřené ještě nejméně další měsíc. Výjimkou však i nadále budou nezbytné cesty a přeprava zboží. S odvoláním na zdroje z prostředí kanadské vlády o tom v úterý informovali agentura Reuters a zpravodajská televize CNN.

Zavření hranic, které platí od března a bylo několikrát prodloužené, by mělo skončit 21. července. Podle televize CNN se však znovu prodloužit minimálně do 21. srpna.

Podle kanadského premiéra Justina Trudeaua jednání mezi oběma zeměmi pokračují. “Jsem si jistý, že více k tomu budeme vědět říci o několik dní,” uvedl Trudeau. (TASR)

19:19 – EU: By měla dát více financí na překonání důsledků pandemie koronavirus. Myslí si to 56% respondentů nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který si objednal Evropský parlament (EP).

Podle výsledků průzkumu, který se uskutečnil v druhé polovině června 2020, si 68% Evropanů přeje silnější pozici EU v boji proti koronakríze. Stejný postoj má i 64% Slováků. Více než polovina respondentů v EU (56%) se domnívá, že to vyžaduje více finančních prostředků pro Unii, které by měly být využity hlavně na řešení důsledků pandemie na zdravotnictví a hospodářství. Souhlasí s tím i 47% Slováků.

Průzkum naznačil, že 53% respondentů je nespokojených s úrovní solidarity, jakou si během pandemie projevovali členské státy EU. Míra spokojenosti v této oblasti však na úrovni EU vzrostla od dubna o 5 procentních bodů. Na Slovensku vyjádřilo spokojenost s mírou vzájemné solidarity členských států 51% dotazovaných.

18:29 – CHORVATSKO: Premiér Andrej Plenkovice absolvuje test na koronavirus, protože se v pondělí setkal s ministryní, jejíž nařídili domácí izolaci. Oznámil to v úterý mluvčí chorvatské vlády Marko Milič.

Premiér v pondělí předsedal zasedání, které se věnovalo otázce zavedení eura v Chorvatsku. Na zasedání se zúčastnila i ministryně školství Blaženka Divjaková, jejíž v úterý po konzultaci s epidemiology nařídili domácí izolaci a také absolvování testu na koronavirus. Jeden z tajemníků na ministerstvu školství měl totiž pozitivní test. TASR

17:20 – FRANCIE: Prezident Emmanuel Macron v úterý prohlásil, že se přiklání k tomu, aby v příštích týdnech platila povinnost nosit obličejové roušky ve vnitřních veřejných prostorách. Důvodem je aktuální narůstající počet případů nového druhu koronavirus ve Francii.

“Chtěl bych, aby bylo nošení roušek povinné ve všech uzavřených veřejných prostorách,” uvedl Macron v televizním projevu. Toto opatření by podle jeho slov mohlo začít platit od 1. srpna.

14:57 – SR / EU: Je třeba, aby se celá Evropa po pandemii koronavirus pozviechala jako celek, řekl ministr zahraničí Ivan Korčok v úterý v Budapešti po schůzce s českým ministrem zahraničí Tomášem Petrick, šéfem maďarské diplomacie Peter Szijjártóom, rakouským ministrem evropských a mezinárodních záležitostí Alexandrem Schallenberg a šéfem diplomacie Slovinska Anže Logar.

Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Česká republika i Slovinsko jdou podle jeho slov vybojovat každý co nejvíce pro své země, ale nesmí to udělat tak, že přinesou jen kus koláče domů, protože na konci dne to, co potřebují všichni, je, aby se Evropa pozviechala jako celek. “Celá evropská ekonomika se musí zvednout, protože všechny naše ekonomiky jsou exportně orientované,” zdůraznil Korčok na společné tiskové konferenci.

- Komerční sdělení -
- Reklama-

Mohlo by Vás zajímat

Jedete na dovolenou autem? Vyplatí se nechat si jej zkontrolovat v servisu

Mnoho našinců se každoročně vydává na dovolenou po vlastní ose, tedy svým automobilem. Dnes je takovýchto cestovatelů kvůli proběhlé pandemii ještě víc....

Vyhlídkový let balonem

Láká vás velkolepý vyhlídkový let balonem? Proudí ve vašich žilách adrenalin a s ním spojená touha po stále nových zážitcích? V tom případě je let balonem přesně...

Vyhlídkový let vrtulníkem

Hledáte adrenalinový zážitek, při kterém vám bude bušit srdce jako o závod, krev se bude vařit vzrušením a smysly budou napjaté k prasknutí?...

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa na Slovensku, v České republice a v Polsku. Nezjistila žádný rozpor se zákonem o...
- Komerční sdělení -