Pátek, 7 srpna, 2020
- Reklama-
Domů Zprávy Naše planeta během pandemie ztichla. Vědci naměřili méně hluku

Lidé během koronakrize začali méně cestovat. Pocítila to i celá planeta Země.
Začátkem tohoto roku napříč planetou zavládlo ticho. Před rozšířením pandemie koronavirus vytvářel rušný život lidí po celé planetě nespočet malých vibrací v zemi.

Pro omezení šíření koronavirus byli lidé nuceni zůstat doma a dodržovat sociální distanc. V důsledku těchto opatření se každodenní ruch uklidnil a vibrace se snížily.

“Lidská aktivita způsobuje vibrace, které se šíří do země jako vysokofrekvenční seizmické vlny. Opatření na zmírnění pandemie COVID-19 způsobily rozsáhlé změny v lidské činnosti, což vedlo ke snížení seizmického hluku až o 50%, “píše se ve výzkumu vědeckého časopisu Science.

Výzkum vedlo belgické observatoř Observatoire Royal de Belgique, spolu s vědeckou univerzitou Imperial College London a University of Auckland na Novém Zélandu.

Vědci zkoumali seismické pozorování z 268 stanic po celém světě.

Studie citovala místa od Bostonu po Barbados, přes Černý les v Německu až po neobydlený ostrov Motutapu při Aucklandu na Novém Zélandu.

Seizmometre dokáží zachycovat signály generované člověkem, jako jsou testovací jaderné výbuchy, ale zaznamenávají i každodenní činnost lidí, zejména v městském prostředí.

Výhodou “tišší planety” je, že vědcům tento jev umožní podrobněji studovat jevy, které se někdy ztrácejí v každodenním shonu.

Avšak to, jaké následky – a zda vůbec nějaké – bude toto ticho mít na naši planetu, není známo.

“Vliv velkých, koherentních změn v chování lidí na seismický šum není znám,” tvrdí výzkumníci.

Slyšíme více zvuků
Ačkoli výzkumníci zaznamenali určitý pokles lidské činnosti, podle spoluautora studie seismologie Thomase Lecocq, je těžké vyvodit závěry o tom, jak přesně ovlivňuje sociální distanc na samotné seismické údaje.

Změny ve vlnách závisí na mnoha faktorech. Vliv na něj má hustota obyvatelstva i množství průmyslové činnosti v okolí seizmometra.

Podle Lecocq je seismická aktivita v Bruselu od rozšíření COVID-19 asi o 30 až 50 procent nižší. V Nepálu vykazují ohromující 80-procentní pokles.

Ticho může pomoci odhalit zemětřesení
“Nízká úroveň hluku v pozadí je jako být v tiché místnosti. Slyšíme více zvuků, “řekla pro National Geographic environmentální seizmologické Celeste Labedz.

Zvýšené ticho během karantény by mohlo umožnit seismologie odhalit slabé nebo vzdálené zemětřesení, které dříve nebylo možné zachytit.

Ticho může také pomoci vědcům studovat přirozené zvuky naší planety, jako je například proud říčních vod, které spadají do podobného frekvenčního pásma jako lidská činnost, tvrdí Labedz.

- Komerční sdělení -
- Reklama-

Mohlo by Vás zajímat

Jedete na dovolenou autem? Vyplatí se nechat si jej zkontrolovat v servisu

Mnoho našinců se každoročně vydává na dovolenou po vlastní ose, tedy svým automobilem. Dnes je takovýchto cestovatelů kvůli proběhlé pandemii ještě víc....

Vyhlídkový let balonem

Láká vás velkolepý vyhlídkový let balonem? Proudí ve vašich žilách adrenalin a s ním spojená touha po stále nových zážitcích? V tom případě je let balonem přesně...

Vyhlídkový let vrtulníkem

Hledáte adrenalinový zážitek, při kterém vám bude bušit srdce jako o závod, krev se bude vařit vzrušením a smysly budou napjaté k prasknutí?...

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa

Evropská komise schválila akvizici společnosti AXA společností Uniqa na Slovensku, v České republice a v Polsku. Nezjistila žádný rozpor se zákonem o...
- Komerční sdělení -